Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Wordpress uzmanlığı MAKALELER

Merhaba bu makalemde wordpress uzmanlığını ve yaptığı işleri detaylıca anlatacağım Bunun yanında bir kişiye wordpress uzmanı denilebilmesi için gereken şartları açıklayacağım.

Wordpress uzmanlığı nedir?


Wordpress uzmanlığı wordpress ile geliştirme ( tema, eklenti vb. gibi ) yapan PHP web yazılımcıların verdiği hizmetin adıdır. Bu hizmet PHP web yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olunduktan sonra wordpress kütüphanesini öğrenerek verildiği için. PHP Web yazılımını bilmeyen kişiler wordpress uzmanlığı yapamaz.

İlan ve kariyer sitelerinde wordpress uzmanı aranıyor veya freelance wordpress uzmanıyım bütün wordpress işleriniz itina ile yapılır gibisinden birçok ilan ile karşılaşmışsınızdır. Peki wordpress uzmanı olabilmenin belirli şartları varmıdır? yada wordpress konusunda hizmet veren herkes ben wordpress uzmanıyım diyebilir mi? Tabii ki böyle birşey mümkün değil her et kesen ben kasabım, her dikiş atan ben doktorum diyemeyeceğine göre wordpress ile site kuran herkese wordpress uzmanı diyemeyiz. Wordpress uzmanlığı için belirli ve gerekli şartlar vardır.

Wordpress uzmanlığı yapabilmek için gereken şartlar;


  • PHP Web yazılım uzmanlığı ( Wordpress uzmanı olabilmek için orta veya ileri seviye PHP bilmeniz gerekmektedir. PHP OOP bilmelisiniz. )
  • MYSQL bilinmeli ( En az giriş veya orta seviye. )
  • Wordpress kütüphanesi öğrenilmeli ( Wordpress sisteminde PHP class ve fonksiyonlarını kullanmaktadır. Class'ları kullanabilmek için PHP OOP, fonksiyonları kullanabilmek içinse fonksiyon yapılarını tanıyıp kullanabilmelisiniz. )
  • Wordpress kullanımı ( Wordpress geliştiricisi wordpress sistemini profesyonel düzeyde kullanabilmelidir. Tema ve eklenti kurma ayarlama vb. gibi )
  • İngilizce ( Doküman okuyup anlayabilecek düzeyde İngilizce bilmelisiniz. )
  • JAVASCRIPT ( Javascript orta veya ileri seviye bilinmelidir. Wordpress yapısında jquery kullandığı için jquery bilmeniz şart diyebilirim. )
  • HTML ( HTML'i çok iyi bir şekilde bilmeniz gereklidir. )
  • CSS ( Herhangi bir tema giydirme veya eklenti yapımı için CSS bilgi şarttır. )

Yukarıda maddeler halinde sıraladığım özellikler olmadığı sürece bir kişi kendisini wordpress uzmanı ilan edemez. Tabii yukarda saydıklarım yüzünden wordpress kütüphanesini yalayıp yutacak, Her kodu ezbere bilecek gibi bir durum yok wordpress ile ilgili belge ve bilgiler oldukça çoktur. Bir kısmı İngilizce olsa dahi Türkçe kaynak oldukça fazladır. Önemli olan bir wordpress projesini sıfırdan işler hale getirebilmektir. Bunun gerçekleşmesi için bahsedilen yeteneklere sahip olunmalıdır.

Wordpress uzmanı Şafak Saraçoğlu
freelance wordpress uzmanı, wordpress tema, wordpress uygulama, wordpress kurma, wordpress uzman,

Wordpress uzmanlığı ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle