Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Wordpress eklenti MAKALELER

Merhaba bu rehberi özel wordpress eklentisi yazdırmak isteyenler için hazırladım. Başlıca ele alacağım konular özel wordpress eklentisi ne zaman gerekli olduğu ve yapım öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgileri kapsamaktadır.

Wordpress eklenti yazdırmak ne zaman gerekli olur?


Bazen firma veya kişiler kendilerine özel web yazılım yaptırmak isterler bu genelde içerik botları veya çalışma mantığını beğenmedikleri wordpress eklentilerinin kendi işlerine yarayacak şekilde üretilmesi veya piyasada bulunmayan bir wordpress eklentisi şeklinde olabilir. Günümüzde ne kadar çok eklenti olsa da kullanım ve hız sorunları yüzünden bazen tercih edilmeyebiliyor. Böyle durumlarda wordpress eklenti yazdırma gereği duyuluyor.

Wordpress eklenti ile yapılabileceklerin sınır var mı?


Wordpress eklentisi olarak her türlü sistem yazılabilir ve bir sınırı yoktur. E-Ticaret sistemlerinden tutun sosyal ağ'a kadar her türlü wordpress eklentisi yazılabilir. İş wordpress uzmanının zeka ve becerilerine kalmıştır. Eklenti yazdıracaksanız tecrübe çok önemli özellikle wordpress haber botu yazdıranlar bu konudan çok şikayetçi oluyor. Çünkü yazılan botlar sağlam bir yapıya oluşturulmadığı için kısa sürede çöküyor ( piyasada patlamak diye tabir ediliyor ). Ayrıca javascript aktif olarak kullanılmayan wordpress eklentileri ve botları aşırı derece ağır ve işlevsiz olabiliyor. Wordpress eklenti uzmanları için sınır "siz"  diyebiliriz.

Wordpress eklentisi yapacak wordpress uzmanları nelere dikkat etmelidir?


Wordpress uzmanları aşağıda madde madde vereceğim konulara büyük önem vermeleri gerekmektedir. Özellikle bu konuyu ele almamın sebebi bir wordpress uzmanı olarak ben ve benim gibi meslektaşlarımın adını kötüye çıkartan acemi php web yazılımcı kardeşlerimizdir. Yaptıkları yanlışlar bize çok kötü dönüşler sağlıyor. Birine yaptırdım şu şu gibi sorunlar çıktı gibi. Tabii ki bu benim gibi işi profesyonel olarak yapan kişileri ön plana çıkartsa da meslek açısından bizi değersizleştiriyor. Bu sebepten dikkatli olmanızı ve işinizi elinizden gelen en iyi şekilde yapmanızı rica ediyorum. İnanın ki harcayacağınız fazladan birkaç saat size kısa vadede kaybettirse de uzun vadede kazandıracak ve iş yaptığınız kişiler arasında bir sadakat ve dosluk ilişkisi kurmanıza olanak sağlayacaktır.

Gelelim dikkat etmemiz gereken kriterlere;
  1. Wordpress güvenliğini ilk planda tutun.
  2. Tekrarlanan fonksiyonları sabit veya değişkenlere atayarak kullanın. ( Örneğin tema yolunu 50 kere çağırıp durmayın sabit'e atayın gitsin. )
  3. Önbellekleme ( cache ) özelliklerini iyi kullanın. ( Özellikle wordpress haber botlarında karşı siteden gelen kategorileri nasıl önbelleklemiyorsunuz hayret doğrusu. )
  4. JAVASCRIPT, JQUERY vb. gibi teknolojileri mutlaka kullanın. ( Sadece PHP ile eklenti yapma devri bitti haberiniz ola. )
  5. Klasör yapıları belirli ve anlaşılır olsun. ( Yani geliştirmeye açık olsun. )
  6. Hız sorunu olmasın. ( Maşallah bir eklenti yazıyorlar yönetim paneli açılsın diye 1 dk bekliyoruz. Yönetim paneli kısmını yöneticiden başkası kontrol edemiyor. En üst teknolojiyi kullanın gerekirse VUE.js ile yazın arkadaş :) <- görüyorsunuz gülücük )

Başlıca aktarmak istediklerim bunlar. Makalelerim ruh halime göre şekil alıyor kırıcı veya üzücü bir kelime kullandıysam özür dilerim. İyi çalışmalar.

Saygaıalrımla;
Wordpress uzmanı ŞAFAK SARAÇOĞLU
wordpress dil eklentileri, wordpress eklenti nasıl yapılır, wordpress eklenti uzmanlık, wordpress önemli eklentiler, wordpress duyuru eklentisi,

Wordpress eklenti ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle