Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Web yazılım uzmanlığı MAKALELER

Merhaba ben Şafak Saraçoğlu 11+ yıllık web yazılım uzmanı olarak sizlere web yazılım uzmanlığı hakkında bilmieniz veya dikkat etmeniz gereken birkaç konuyu anlatacağım.

Web yazılım uzmanlığı konusundaki tecrübem;


Ben web yazılım geliştirme serüvenime 2009 yılında PHP ile başladım. Ardından sırasıyla HTML, CSS, JAVASCRIPT, BOOTSTRAP 3, BOOTSTRAP 4, CSS 3, HTML 5, CODEIGNITER 3, WORDPRESS, NODE.JS, LARAVEL, VUE.JS ve CODEIGNITER 4 konularını öğrenip kendimi geliştirdim. Arada IONIC ile bir ANDROID ve IOS uyumlu bir uyuglama yazdım. Şu an için DART ve FLUTTER öğrenip kendimi geliştirmeye devam ediyorum. İngilizcem mesleki dokumanları okuyabilecek kadar. Hâlâ geliştirmeye devam ediyorum.

Grafik araçlarından;
  • PHOTOSHOP
  • ILLUSTRATOR
  • INDESIGN
  • SONY VEGAS PRO ( Video editör )

bildiğimi de buraya biryere ekliyeyim. Web tasarım konusunda tecrübesiz olduğum sonucu çıkmasın.

Web yazılım uzmanlığı nedir?


Birçok kişi 1-2 yıl tek konuya odaklanıp ( misalen PHP ) kendini geliştirdiği zaman ben web yazılım uzmanıyım diyebiliyor. Fakat şöyle bir sorun var. Web yazılım uzmanlığı tek konuda olunmaz. Şöyle izah edeyim. Örneğin bir kişi 3+ yıl PHP web yazılım diliyle uğraşıp tecrübe sahibi olmuşsa ben PHP uzmanıyım diyebilir. Bazı kişiler de ben WORDPRESS uzmanıyım gibi cümlelerle ön plana çıkıyorlar. PHP konusunda en az 3+ yıl tecrübe sahibi olup ardından WORDPRESS codex yapısını öğrenmişse ben WORDPRESS uzmanıyım diyebilir. Ama malesef önüne gelne ben şunun uzmanıyım ben bunun uzmanıyım diyebiliyor. 11+ yıldır web yazılım ile birlikte SEO konusuyla da ilgilenmekteyim kurduğum ve yönettiğim siteleri başarıyla üst planlara taşıyorum ama asıl yoğunlaştığım konu web yazılım olduğu için SEO UZMANIYIM veya WEB TASARIM UZMANIYIM gibi kelimelerde iddialı değilim.

Web yazılım uzmanı olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Bir kişi kendinin web yazılım uzmanı olup olmadıüını şu şekilde anlayabilir. Misalen ham PHP ile bir içerik yönetim sistemi yazdınız. Ardından CODEIGNITER öğrenip onunla da aynısını yazdınız. Ardından LARAVEL öğrendiniz onunla da bir içerik yönetim sistemi yazdınız. Buraya kadar herşey normal bu sizi PHP uzmanı yaptı çünkü buraya kadar hepsi PHP altyapısındaki kütüphaneler. En sonunda NODE.JS öğrendiniz ve onunla da bir içerik yönetim sistemi veya yönetim paneli yazdığınızda artık ben web yazılım uzmanıyım demenizde bir sakınca yoktur.

Şahsım adına ben yukarıda anlattığım şekilde her öğrendiğim web yazılım dili için bir içerik yönetim sistemi yazdım.
web yazılımı ne işe yarar, web yazılımı teknik şartnamesi, web yazılım firmaları, web sitesi yazılım dilleri, web tabanlı yazılım geliştirme,

Web yazılım uzmanlığı ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle