Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Web yazılım uzmanı MAKALELER

Merhaba bu makalede web yazılım uzmanı olmak isteyenlerin bilmesi gereken konuları açıkladım.

Web yazılım uzmanının bilmesi gerekenler nedir?


İlk öncelikle şu yanılgıyı ortadan kaldırmak gerekiyor. Web yazılım uzmanının sadece tek web yazılım dilini bilmesi yeterlidir gibi yanlış fikirler var. Doğru değil, örnek vermek gerekirse.

PHP web yazılım uzmanı en az;
  • HTML / XHTML / HTML5
  • CSS / CSS3
  • JAVASCRIPT / JQUERY
  • CODEIGNITER / LARAVEL

Kodlama ve işaretleme dillerini bilmesi gerekmektedir. Şöyle bir soru sorabilirsiniz ben PHP uzmanıyım neden tasarım için gerekli olan HTML ve CSS dillerini öğrenmeliyim. Sorunun cevabı zaten başlığımızda mevcut uzman kelimesi profesyonel, işin ehli demek siz web yazılımı oluşturacak bütün parçaları kısmen dahi olsa bilmiyorsanız profesyonellikten bahsedemezsiniz.

Web yazılım uzmanı ne kadar sürede olunur?


Evet, en garip soru gibi gözükebilir ama o kadarda garip değil ve matematiği var aslında. Şöyle ki benim PHP kodlamayı öğrenmem 6-7 ayımı almıştı yanılmıyorsam. Muhtemelen sizin de o kadar sürenizi alacaktır. Hadi çok zeki olun 4 ayda öğrenin diyelim. Eee şimdi PHP web yazılım uzmanıyım diyebilirmisiniz. Tabii ki hayır bilmek ayrı bişey uygulamak apayrı birşey. Benim bir web yazılımı projesini tek başıma ayağa kaldırıp, yayınlamam ortalama 5 yılımı almıştı. İlk projemde wordpress benzeri bir içerik yönetim sistemi yazmaktı. Bunun gibi birçok proje yazarak kendimi geliştirdim. E-ticaret sistemi, sosyal ağ, tema satış sitesi vb. gibi birçok sistem yaptım ve çalıştırdım. Tabi nerde onlar demeyin hepsi çöp oldu. Arşivimde dursa da geliştirilmemiş teknoloji demode oluyor. Bunu neden devamlı teknolojiyi takip etmeniz gerektiğiniz kısmında açıklayacağım.

Tabii ki siz web yazılımcılar için işler biraz daha kolay. Çünkü benim bu işe başladığım yıllarda teknoloji bu kadar gelişmemişti ve youtube, udemy gibi platformlarda bu bilgiler kolayca bulunamıyordu. Bir içerik yönetim sistemi yazıyordum ve sınırsız kategori fonksiyonuna ihtiyacım vardı. Proje o sebepten bir hayli süre yatmıştı. Şimdi herşey elimizin altında. Laravel, codeigniter vb. gibi MVC kütüphaneleri sayesinde 1-2 gün içinde bir yönetim paneli ortaya çıkartılabiliyor.

Bu zaman için uzmanlık tecrübeyle orantılı ne kadar yıl bu işle uğraşıp kendinizi geliştirmişseniz o kadar uzmansınız diyebilirim. Ben herhangi kütüphaneyi kullanıp kullanamadığımı test etmek için öncelikle yönetim paneli yazıyorum ve eğer sorunsuz bir şekilde hosting'e yükleyip çalıştırmışsam o konuda uzmanım diyebiliyorum. Belirli aşamadan sonra zaten kodların %99'una aşina olduğunuz için pek sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bu size diğer web yazılım dillerinden birini öğreneceğiniz zamanda yardımcı oluyor. Mesela benim NODE.JS ile içerik yönetim sistemi yazmam çok kısa sürmüştü. Çünkü nerede ne kullanacağımı biliyorum. If-else, döngüler vb. kod yapıları bütün web yazılım dillerinde var.

Web yazılım uzmanı olmak isteyenlere tavsiyeler;


  1. İngilizceyi çok iyi öğrenin. ( Şimdiki aklım olsa şu anki bildiğim herşeyi öğrenmeden önce İngilizceyi öğrenirdim. Bu kadar önemli yani. Çünkü yeni bir teknoloji çıktığında ilk olarak ana dilinde çıkıyor. Türkiye'ye yayılması uzun yılları buluyor. Doküman okuma seviyesinde İngilizce bilmiyorsanız işini zorlaşıyor. 2-3 yıl geriden takip edersiniz artık sizi tatmin ediyorsa benim için sıkıntı yok. )
  2. Teknolojiyi takip edin. ( Bazı web yazılım uzmanı olduğunu iddia eden kişileri üzülerek söylüyorum ki teknolojini gerisinde kalmayı iyi birşeymiş gibi lanse ettiklerine tanık oldum. Bu çok büyük bir hata. PHP ile alakalı Codeigniter, laravel, symfony kütüphanelerini inceleyin ve mutlaka her birisiyle bir yönetim paneli oluşturun. NODE.JS günümüz için en iyi web yazılım teknolojisi eğer bunu bilmiyosanız işiniz çok zor gerçekten. Kısa süre önce VUE.JS kütüphanesi adını duyurdu. Sizde mutlaka buna benzer şeyleri takip edin. )
  3. Eğitim videolarını takip edin. ( Ben az çok hadi tevazu yapmıyayım  çünkü işin ehli olduğunu söylerken tevazu yapılmaz. PHP konusunda profesyonel biriyim. 2009 ylından bu yana PHP ile haşırneşirim. Ama hâlâ php ile ilgili eğitim setlerini inceleyip, bilmediğim varsa öğreniyorum .Arkadaşlar bu sektör durağan değil sürekli taze kalmak zorundasınız. 3 ay kendinizi geliştirmezseniz dinazor oluyorsunuz. )

Size aktaracaklarım bu kadar başka makalelerimde belki aynı konuya değinebilirim. Takipte kalabilirsiniz. Ayrıca youtube veya udemy üzerinden beni takip edebilirsiniz.

Saygılarımla

Web yazılım uzmanı Şafak Saraçoğlu
web yazılım nedir, web yazılım uzmanlığı, web yazılım, web yazılım uzmanı istanbul, web yazılım kursu fiyatları,

Web yazılım uzmanı ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle