Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Web tasarım yaptırmak istiyorum MAKALELER

Merhaba bu makaleyi web tasarım yaptırmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum diyen kişi ve kuruluşlar için oluşturdum. Bu makalede web tasarım yaptırırken nelere dikkat edilmeli, bir web tasarım sahibi olabilmek için gerekenleri anlatacağım.

Web tasarım yaptırmak istiyorum nereden başlamalıyım?


Öncelikle şunu açıklayarak başlayayım. Web sitesi yaptırmak ile web tasarım yaptırmak aynı değil ayrı hizmetlerdir. Web sitesi yaptırma web tasarım, web yazılım ve grafik tasarımı kapsarken, web tasarım yaptırma sedece sitenin kullanıcıya görünen yüzünün tasarlanmasıdır. Bu bölümde web tasarım yaptırmak isteyenler için yol haritası sunacağım.

Logo çalışması;

Web tasarım için ilk önce logo çalışmasından başlamanız yararınıza olacaktır. Logonun hatlarına, renklerine ve tipografisine göre yapılan web tasarımları bütünlüğü sağlar ve sitenizi daha akılda kalıcı yapar.


Font seçimi;

Bazı kişi veya firmaların font seçimi yaparken büyük bir yanlış yaptıklarını farkettim. Özellikle kurumsal web tasarım için kullanılan hazır wordpress temalarında font değiştirme özelliğini kullanmayıp varsayılan font'u kullanma hatasına düşüyorlar. Font kurumsal kimliğinizi yansıtmalı karışık ve anlaşılması zor olmamalı, yani sade ve şık. Farketmişsinizdir ki çoğu firma open sans gibi çok sade font kullanmaktadır. Halbuki bu büyük firma veya şirketler isteseler kendi font ailesini dahi yazdırabilirler.


Renk uyumu;

Renk uyumu yaptıracağınız site için çok önemli bir kriterdir. Örneğin hiç sapsası bir banka gördünüz mü? göremezsiniz çünkü kurumsal renkler mavi ve yeşil tonlarıdır. Mavi tonları daha çok kurumsallığı, yeşil ise güven hissini tetikler. Kurumsal otoritelerin mesela polislerin neden hep lacivert giydiğini sanırım biliyorsunuzdur. Yoksa tesadüf mü olduğunu zannediyordunuz?


Grafik çalışmaları;

Grafik çalışmaları yukarıdaki kriterler sonuca bağlandıktan sonra yapılmalıdır. Örneğin masmavi bir sitede sapsarı bir banner çok itici duracaktır. Zut renklerin gücü kullanılabilir. örneğin siyah-beyaz, mavi-turuncu, mor-sarı bunun gibi. Bu tür zıt renk kombinasyonları genellikle futbol takımlarında ve siyasi partilerde akılda kalıcılığı sağlamak için kullanılır.

Kısaca benim sizlere aktaracaklarım bu kadar. Tabii ki birçok şey söylenebilir. şuna dikkat edin buna dikkat edin gibisinden ancak benim size burada anlattıklarım hiçbirşey bilmeyenler için olan bir anlatımdı. Size UI-UX raporlaması yaptırın, sitenizi onu baz alarak tasarlatın, yok işte hız açısından kaynak kod optimizasyonuna dikkat edin, görsellerin sıkıştırılmış olmasını isteyin gibi birçok kriter sayabilirim. Ama beyhude olur. Çünkü web tasarım yaptırmak istiyorum diyen birisi pek işten anlamıyordur. Anlasa kendi yapar değil mi? Bu sebepten büyük firmalar ve şirketler genelde bir web tasarım danışmanı tutarlar.
web tasarım firmaları şirketleri, web tasarım şirket istanbul, web tasarım firması nasıl kurulur, web tasarım şirketi nasıl kurulur, web tasarım yapıp satmak,

Web tasarım yaptırmak istiyorum ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle