Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Web site yazılımı MAKALELER

Merhaba bu makalede web site yazılımının ne olduğunu ve özel web site yazılımı yaptırmak için bilmeniz gereken maddeleri aktaracağım.

Web site yazılımı nedir ve neden gereklidir?


Herhangi bir web sitesi dış yüzündeki ( frontend ) web tasarımı ve yönetim paneli kodlaması ( backend ) yani web yazılımı olarak ikiye ayrılan bir sistem yapısı ile oluşur. Yönetilebilir bir web sitesi için hem web tasarımına hemde web yazılımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Web site yazılımı olarak basit çaplı projelerde wordpress, joomla, drupal, typo3 vb. gibi içerik yönetim sistemleri kullanılabilirken, orta ve büyük çaplı web sitesi projelerinde özel web site yazılımı kullanılması yani özel olarak yazılması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse ebay, n11, gittigidiyor gibi büyük çaplı veri işlemleri gerektiren projeleri yukarıda saydığım içerik yönetim sistemleriyle yazarsanız 10.000 kullanıcı ile bile siteyi yürütemez hale gelirsiniz. Ayrıca bu sistemleri kullanarak aşırı bir web server ( yani sizin anlayacağınız şekli ile web alanı veya hosting denilebilir ) maliyeti olacağından projeyi rafa kaldırmak zorunda kalabilirsiniz.

Web site yazılımı yaptırmak istiyorum diyenler en az şu aşağıdaki maddeleri bilmeli ve kararlaştırmalıdır;


  1. Web tasarımı hazır olmalıdır. ( Web yazılım yani yönetim paneli hazırlanacaksa öncelikle ilk halledilmesi gereken konu profesyonel web tasarım çalışmasının yapılmasıdır. )
  2. Alacağı trafik belirlenmelidir. ( Birçok kişi veya firma firmamıza web yazılım yaptırma talebiyle geldiklerinde sitenin ne kadar trafik alacağını bilmediklerini söylüyorlar. Bu şekilde çalışmaya başlamak büyük zaman ve para kayıplarına yol açacaktır. Zira 10.000 kişinin giriş yapacağı bir sitenin yazılımıyla 1.000.000 kişinin giriş yapacağı web site yazılımı çok farklı olacaktır. )
  3. Web yazılım dilinin belirlenmesi. ( Bu konuda iyi bir araştırma yapmamışsanız başvuracağınız firma bu hangi web dilini aktif olarak kullanıyorsa projeyi onunla yapmayı önerecektir. Bizim birçok web yazılım dilini kullanan ekibimiz olduğu için farketmiyor ama örneğin PHP veya ASP ile çalışan bir firma size en yeni teknoloji olan NODE.JS yi asla önermeyecektir.  )
  4. Yönetici ve kullanıcı rolleri. ( Yöneticiler ve kullanıcılar olacaksa mutlaka ne gibi izinleri yöneteceğini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin yöneticler kullanıcıları ekleme, düzenleme, silme yetkisne sahip olacakmı vb. gibi bilgiler mutlaka belirlenmeli. )

Şunu da not olarak eklemek istiyorum. Bazı müşteriler bize başvururken web site yazılım fiytalrı ne kadar gibi sorular sorabiliyor. Bunu yukarıdaki maddeler belirlenip, yüzyüze görüşmeden bildirmemiz imkansız.

Tüm soru ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
istanbul web yazılım zeytinburnu, web yazılım programları, web sitesi yazılımı, web sitesi yazılımı nasıl yapılır, web yazılım uzmanı ne iş yapar,

Web site yazılımı ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle