Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Web geliştirme MAKALELER

Merhaba bu makalemde web geliştirme konusunu ve web geliştirici denildiğinde ne kastedildiğini aktaracağım.

Öncelikle web geliştirme aşamasını açıklamak isitiyorum. Çünkü konumuz bu açıklama üzerine inşaa edilecek.

Web geliştirme aşamaları;
  • Web tasarım
  • Web yazılım
  • SEO
şeklinde 3 başlık altında toplanır. Çoğu kişi veya kuruluş web tasarım ve web yazılım geliştirme içerisine girerken. SEO web geliştirmenin konusu değildir. Şeklinde bir görüş savunabiliyor. Ancak bu günümüzde yani 2020 için geçerli değildir. Bir kişi ben web geliştiricisiyim diyorsa mutlaka yukarıdaki üç aşamayıda yönetebilmelidir. Aksi halde tam anlamıyla bir geliştiricilik söz konusu olmuyor.

Web geliştirme için neden 3 aşamayı yönetebilmeliyiz?


Konunun bu bölümüne başlamadan önce izah etmem gereken şey. Üç aşamayıda kendisinin yapması değil. Yönetebilmesi gerektiğidir. Tabii ki bazı işlemeler için hizmet alabilir veya çözüm ortağı ile anlaşabilir. Ama kesinlikle ne istediğini bilmesi gerekmektedir. Süreci iyi yönetemez veya proje sırasında hesaplayamadığı bir durum. Web geliştirme sürecini olumsuz etkileyecek ve projeyi yamalı bohça haline getirecektir.

Misalen seo için hız çok önemlidir. Web tasarım aşamasında hangi aracın seçileceğini belirlemesi gereklidir. Vue, jquery, Bootstrap gibi.

Hız konusundan devam edelim. Web yazılım aşamasında hangi sistemin seçileceğine karar vermelidir. PHPden örnek veremek gerekirse. CodeIgniter, Laravel veya özel sistem gibi.

Görüyorsunuz ki bir web projesini geliştirebilmek için mutlaka belirli bir düzey bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Web geliştirme için tecrübenin önemi nedir?


Herhangi bir web projesi geliştirecekseniz tecrübe mutlaka önemlidir. Şöyle birşey söyleyenler olacaktır. Tecrübe edinene kadar proje yönetmeyeyim veya geliştirmeyeyim mi?

Bunun cevabı: Web projeleri geliştiriken proje sorumlunuzun bu işi en az 7+ yıl yapmış olduığuna önem gösterin. Bu şekilde birini bulamıyorsanız bile en azından destek alın. Bunun çok faydasını göreceksiniz.

Tecrübenin önemi oldukça büyüktür. Örnek vermek gerekirse;

Bazı geliştiriciler projenin ilerleyişini göremez. Bunu biraz açayım. Bir web yazılım uzmanına gidersiniz ve şunu şunu bunu bunu istiyorum dersiniz. Size komik bir fiyat çıkartır. Projenin belirli kısmını veya tamamını bitirip müşteriye gösterdiğinde, müşteri en az 100 eksik bulur. Web geliştirici bunu hesaplayamışsa geçmiş olsun. Proje ya çöp olur. Yada ek ücretler istenir.

Yukarıda örneği vermemdeki amaç bende zamanında bu işin ecemiliğini çektim. Gerçekten bu tip problemlerle sık karşılaşıyoruz.
web geliştirme, web gelistirici nedir, web development agency, web gelistirici, web geliştirme nedir,

Web geliştirme ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle