Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Seo uzmanı MAKALELER

Web sitesi olan veya seo hizmetleri konusuna ilgi duyan birçok kişi seo uzmanı ünvanını duymuştur ancak ne iş yaptığını ve ne gibi yetenekleri olduğunu çok araştıramamışlardır. Sizde bu konulara ilgi duyuyorsanız bu makalemde seo uzmanlığı ile alakalı kafalara takılan tüm soruları yanıtlayacağım.

Seo çalışması nedir?

İlk önce hiç bilmeyenler için seo hizmetinin ne olduğunu anlatmamız gerekmektedir. Seo  kelime anlamı Search Engine Optimizition ( Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan ) kelimlerin baş harflerinden türemiştir. İş bakımından web sitenizin google, yandex ve bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkartmak için yapılan çalışmaların tümünün genel adıdır.

Seo uzmanı kimdir?


Genelde seo uzmanları belirli çalışmaları sitelere uygulan kişiler olarak olarak bilinir. Ancak bu bir yanlıştır. Seo uzmanı zeki ve tecrübeli olmak zorundadır. Sürekli kendi alanındaki gelişmeleri takip etmek zorundadır. Sadece seo uzmanı diye bir kavram asla olamaz. Bir seo uzmanı web tasarım, web yazılım ve grafik tasarımdan en az orta seviye anlamak zorundadır. En azından lider olan seo uzmanı böyle olmak zorundadır. Diğerleri liderin komutlarını uygulayan çalışan neteliğinden başkası sayılmaz. Yani şunu şöyle bilmek gerekli eğer bir siteyi sıfırdan arama motorlarında üst sıralara çıkarta biliyorsa o profesyone seo uzmanıdır. Yok siteyi üst sıralara çıkartabilmek için başkalarına ihtiyaç duyuyorsa o kişi bir uzman değildir. Sadece seo firması çalışnaıdır. Ancak burayı yanlış anlamayın ek hizmetlerden söz etmiyorum örneğin seo uzmanı makale yazmayabilir bunu başkasına yazdırabilir. Web düzenlemeleri için başkalarıyla anlaşabilir bu ayrı konu. Ama bütün şartlar sağlandığında gerekli araçlar eline verildiğinde bir siteyi 1. ila 3. sayfaya çıkartamıyorsa. O kişi seo uzmanı değildir.

Seo uzmanı ne iş yapar?


Seo uzmanlarının yaptığı işleri şöyle sıralayabiliriz;
 • Web sitesinin kad ve içerik analizini yaparak, optimize etmek.
 • Google, yandex, bing gibi arama motorlarının algoritmalarındaki değişiklikleri takip etmek, gözlemlemek ve sitelere uygulamak.
 • Seo analizi, raporlama ve takip süreçlerini yürütmek.
 • Hedef kelimeler çalışmasını yapmak.
 • Web tasarım ve web yazılım içinde seo çalışmasına zarar verebilecek yanlışları raporlamak ve düzeltmek.
 • Tanıtım yazısı, backlink, dizin sitelerine kayıt gibi süreçleri yürütmek.
 • Google adwords, google alışveriş, youtube reklamları, facebook business gibi reklam kanallarını aktif olarak yönetmek ve yararlı biçimde en uygun fiyat odaklı olarak kullanmak.
 • Rakip siteleri araştırmak, raporlamak.
 • Seo uyumlu makaleler yazmak ve yazılan makaleleri seo uyumlu olacak şekilde yeniden düzenlemek.
 • Sosyal medya hesaplarının açılmazı ve yapılandırılması.
 • Yapılan işlemler, sitenin konunumu vb. gibi site geliştirmelerini raporlamak ve gerektiğinde sunumunu yapmak.
 • Ekip lideriyse bütün süreçleri aktif olarak yönetmek, her çalışma üzerinde kontrol sağlamak.

Seo uzmanları sizi arama motorlarında üst sıralara çıkartmak için çabalayan. Beyin işçileridir. Seo uzmanları kafalarıyla çalışırlar. Bu sebepten dolayı seo uzmanları belirli bir zeka düzeyine sahip, araştırmacı ve yetenekli kişilerdir. Günümüzde arama motorlarının son derece gelişmiş olmasından ve e-ticaretin ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada yaygınlaşmasından dolayı seo uzmanlığı, seo danışmanlığı, sosyal medya uzmanlığı gibi meslekler aşırı talep görmektedir. Bu sebepten ötürü iki parça bişey öğrenen dahi ben uzmanım diye piyasaya çıkmamktadır. Bu sebepten dolayı bu gibi uzmanlardan hizmet alırken dikkatli olun. Seo uzmanlığı uzun yıllar süren tecrübe ve eğitimin diğer adıdır.
istanbul seo uzmanları, istanbul seo firmalar, seo açılımı, istanbul seo uzmanı, seo performansını artırmak için optimize etmeniz gereken iki unsur aşağıdakilerden hangileridir,

Seo uzmanı ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle