Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Profesyonel web yazılım MAKALELER

Merhaba bu makalemde sizlere profesyonel web yazılım ve hazır web yazılımlar ( scriptler, içerik yönetim sistemleri vb. gibi ) arasındaki farkı detaylı bir şekilde aktaracağım.

Profesyonel web yazılım nedir?


Öncelikle belirtmeliyim ki profesyonel web yazılımdan kastım özel web yazılımları veya hazır web yazılımlarının güncellenmesi, değiştirilmesi gibi işlemleri kapsamaktadır. Örnek vermek gerekirse wordpress teması yaptırmayı veya wordpress eklenti yazdırmayı profesyonel web yazılımı olarak nitelendirilebilir.

Bazen profesyonel web yazılım uzmanlarının yaptığı tüm sistemler profesyonel olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu hatalı bir düşüncedir. Çünkü her web yazılım uzmanı profesyonel işler çıkartmayabilir. Örneğin siz web yazılım uzmanından özel e-ticaret yazılımı istersiniz. İşten anlamıyorsanız size wordpress veya opencart gibi hazır sistemleri kullanarak yapabilir. Bu konuya da özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü dünya çapında milyonlarca içerik yönetim sistemi var. Onlardan herhangi birini size ben yazdım dese 5.000 tl ye mâlolacak bir sistemi 50.000 tl ye alabilirsiniz.

Şunları bilmekte büyük yarar var. Profesyonel web yazılımını sadece profesyonel web yazılımcılar üretebilir. Ancak her profesyonel web yazılımcısının yaptığı çalışma profesyonel veya özel web yazılımı olabilir. Örnek vermek gerekirse biz hem profesyonel web site yazılımları üretmekte. Hemde hazır web yazılımlarını yani wordpress, opencart vb. gibi sitemleri kullanmaktayız. Talebinize göre fiyat teklifleri sunabiliyoruz.

Profesyonel web yazılım taleplerini şöyle değerlendiriyoruz;

  • İstenilen sistem hazır sistemlerle üretilebilir mi? ( Örneğin hazır bir e-ticaret sistemi opencart gibi bir açık kaynaklı sistemle oluşturulabilen bir web sitesi için özel web yazılım yazdırmak hem uzun zaman alacak hemde aşırı bir maliyet alacaktır. )
  • Proje hazır web yazılım kullanımına uygun mu? ( Yukarıdaki maddede anlattığım kriter karşılandıktan sonra projenin yapısına göre bu sistemin tercih edilip edilmediğine karar verilir. Misalen 10.000-20.000 trafik çekecek bir site için opencart ve wordpress gibi sistemler yeterliyken. N11, gitti gidiyor veya sahibinden gibi siteler için hazır scriptlerin kullanılması asla söz konusu olamaz )
  •  Hangi web yazılım dili kullanıcak. ( Biz genel olarak PHP ve NODE.JS web yazılım dillerini kullanıyoruz. Anlık işlemler için sohbet ssitemi vb. gibi uygulamalarda NODE.JS en iyi seçenektir. Geliştirici çokluğu ve düşük maliyetleri göz önünde bulunduracak isek PHP imdadımıza koşuyor.)
web tabanlı yazılım nedir, istanbul web yazılım zeytinburnu, web yazılım hizmetleri, web yazılım öğrenme, web yazılım uzmanlığı kursu,

Profesyonel web yazılım ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle