Yükleniyor Lütfen bekleyin...

Kaliteli web yazılım MAKALELER

Merhaba bu makalemde kaliteli web yazılım nedir? bir web yazılımına kaliteli diyebilmek için ne gibi özelliklere sahip olmalıdır. Bu makaleyi okuduktan sonra web yazılımı yaptırırken daha çok bilgi ve fikir sahibi olabileceksiniz.

Kaliteli web yazılım ile kalitesiz arasındaki fark nedir?


Öncelikle kaliteli web yazılımı ile kalitesiz web yazılımını anlatmakta fayda var. Çünkü çoğu kişi veya firma kaliteli web yazılım denilince verilan fiyat tekliflerindeki rakamlara takılıyor. Örneğin bir e-ticaret sistemini sıfırdan yazdırmak istiyorsunuz bir firmadan teklif alıyorsunuz 100.000 başka bir firmadan teklif sitiyorsunuz 200.000 bir freelancer'dan teklif alıyorsunuz 10.000 eee peki aklınıza şöyle mi geliyor. Freelancer 10.000 dediyse demekki maliyeti bu kadardır heralde o zaman birinci teklif veren firma 90.000 ikinci teklif veren firma 190.000 kar ediyor. Yani bizi kazıklıyor hissine kapılıyorsunuz. Tabii ki bu böyle değil. Neden arada böyle uçurumlar olduğunu size izah edeyim.

İlk öncelikle neden firmalar kapıyı 100.000 TL 'den açarken bir freelancer 10.000 TL 'den açtığını açıklayayım. Freelance web yazılımcı ile bir sözleşme yapamadığınız için size pek bağlayan birşey olmuyor. Örneğin sıfırdan e-ticaret yazılımı istediniz arkadaşlar bunun en kısa sürede yazılabileceği 6 aydır. Bu zamanın teknolojisinde 11 yıllık web yazılım tecrübesiyle söyleyebilirim ki 6 aydan önce bitmesi pek zor bir durumdur. Tabii daha kısa sürede nasıl yapıyorlar diye sorabilirsiniz arkadaşlar e-ticaret ile ilgili bilmediğiniz binlerce sistem mevcut. Siz sadece Opencart, Prestashop ve WooCommerce e-ticaret web yazılımlarını biliyorsunuz. Peki diğer e-ticaret scriptleri kullanılarak bir sistem yapılıp yapılmadığını nasıl anlayacakasınız. Firma olmayan kişilere bunun gibi durumlarda bir yaptırım söz konusu değil. Şöyle de diyebiliriz herşeyi sıfırdan yazacağı konusunda anlaştınız ve size hâlâ 100.000 altında bir teklif veriyorsa hesabı iyi yapamıyor demektir. Bu işi ben freelance olarak yapsaydım firma 100.000 istiyorsa ben en fazla %30 kadar düşüğüne yapardım daah aşağısı mümkün değil. 6 ay çalışan en az 10 yıllık tecrübesi olan bir web yazılımcı ortalama 8-10 bin TL maaş ile çalışır. 6x10.000=60.000 en kötü ihtimalle. Peki işçi olarak gidip çalışsa bu rakamları alacak birisi sizce hiç kâr etmeden sadece maaşını kurtarabilecek bir rakama size bu yazılımı teslim eder mi siz düşünün.

Tabii bu kadar anlattıktan sonra gelelim iki web yazılım firması arasındaki fiyat farkına;

Web yazılımlarındaki fiyat farkı firmanın konumundan tutun elemanların tecrübesine, elemanların sayısına ve kullandıkları web yazılım diline göre değişir. Bu sebepten dolayı bu firmalarla mutlaka yüzyüze görüşmeniz gerekmektedir. Hangi web yazılım dilini kullanacakaları, yeni web teknolojilerini kullanıp kullanmayacakları gibi detayları mutlaka netleştirmeniz gerekmektedir.

Kaliteli web yazılım nasıl olur?


Sıfırdan oluşturulan web yazılımları için kaliteli web yazılım ölçüsü aşağıdaki gibidir;
  • Hangi web yazılım dili kullanıldığı ( Sektörde en çok kullanılan web yazılım dilleri PHP, NODE.JS, PYTHON, ASPX 'dir. )
  • Son teknolojiye uygun mu? ( PHP'den örnek verilirse en son teknoloji Laravel'dir. )
  • Geliştirilebilirlik ( Web yazılım projeleri kısır ve geliştirilebilir olarak 2 kısıma ayrılıyor. Kısır projeler 1 defa yapılıp birdaha pek değişiklik kabul etmez. Geliştirilebilir web yazılım projelerine örnek olarak içerik yönetim sistemleri gösterilebilir. Örneğin bir wordpress eklenti yazarak wordpress'i geliştirebilirsiniz bunun gibi. )
  • Modern tarayıcı uyumu ( Web yazılımları web tarayıcılarına uyum sağlamak zorundadır. Bu ne kadar web tasarım işi olarak görülse dahi son çıkan vue.js, react, ecmascript vb. gibi javascript teknolojileri sayesinde tarayıcı ile ilgili birçok konu artık web yazılımcıları ilgilendirmektedir. )
  • Hız ( Teknoloji çağının son aşamalarındayız günümüze 5G gibi hızlı teknolojiler dört gözle beklenirken yavaş bir web sitesi yazılımı sizi çok geride bırakacaktır. )

Saygılarımla Web yazılım uzmanı Şafak Saraçoğlu
web yazılım şirinevler, web tabanlı yazılım geliştirme, web yazılım uzmanı, web yazılım uzmanlığı nedir, web yazılım güvenliği,

Kaliteli web yazılım ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle