Yükleniyor Lütfen bekleyin...

E-Ticaret sitesi yaptırmak MAKALELER

Merhaba bu makalemde e-ticaret sitesi yaptırmak isteyenler için bir yol haritası ve bazı tavsiyeler sunacağım.

Özellikle günümüzde tüm ticaretin e-ticaret siteleri üzerinden devam etmesi nedeniyle e-ticaret sistesi yaptırmak çok önem kazanmıştır. Birçok sanal market uygulaması sayesinde sektör oldukça canlı bir hâl aldı.

Birçok firma sanal marketlerin yüksek (%15 kesinti, reklam vs.) kesintilerinden dolayı kendilerine özel e-ticaret sitesi yaptırmak ihtiyacını ön plana çıkarttı.

Peki e-ticaret sitelerin kim yaptırmalı? Kimler sanala marketlerle yoluna devam etmeli?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki. E-Ticaret sitesi sahibi olmak için belirli maliyetleri göze almalısınız.

E-Ticaret sitesi yaptırmak kaç paradır?


E-Ticaret sitesi yaptırmak isteyen bir firma web tasarım, web yazılım, kurulum ve seo yapılandırması dahil ortlama 5.000 tl gibi bir rakamı göze almalıdır.

Durum böyleyse hemen bir e-ticaret sitesi kurdurmayı tavsiye edermisiniz diye sorulabilir. Bunu cevabı hayır. Çünkü aylık kârı 5.000 tl'den aşağı olan firmalara sanal marketler üzerinden satış yapmalarını öneriririm.

Bunun nedeni e-ticaret sitesi devamlı yönetim ve geliştirme gerektiren bir sistemdir. Eğer profesyonel bir şekilde e-ticaret latyapınızı oluşturmaz veya yönetemezseniz. Verdiğiniz para ve emekler boşa gidecektir.

Günümüzde çok ucuz fiyatlara e-ticaret sitesi yapacakklarını sözleyen kişiler veya kuruluşlar mevcuttur. Opencart, prestashop vb. gibi sistemlerle çok ucuza e-ticaret sitesi kurduklarını iddia ederler. Şunu söylemekte büyük fayda vardır. Eğer ucuz olsun diye profesyonel hizmetten taviz verirseniz. Sizin için sonuç hüsran olacaktır.

Hangi sistemle yapılırsa yapılsın. Bir e-ticaret sitesi yaptırmak ortalam 5.000 tl'ye çıkmaktadır.

Örneğin opencart sistemin ele alalım;
  • Profesyonel opencart teması : $60 (500 tl)
  • Hosting, domain, ssl vs. : 500 tl
  • Kurulum, Türkçeleştirme, Tasarımı düzenleme, Eklenti kurulumu, Seo, Sanal pos entegrasyonu, Kargo entegrasyonu vb. gibi : 4.000 tl

Yukarıdaki örnek fiyattan anlaşılacağı gibi profesyonel bir e-ticaret sitesi 5.000 tl gibi bir rakama çıkıyor. Genelde daha ucuz rakamları verenler bu hizmetleri kısmen sağlıyor. Örneğin opencart özerine temayı kuruyor, sanal pos ve kargo entegresini yapıp size demo içerikle başbaşa bırakıyor. Çoğu firma bu sistemi yönetemediği için uğraşamam deyip siteyi çöpe atıyor.

Emin olun opencart gibi sistemleri kurdurup sonra bunu geliştirecek, düzenleyecek, Türkçeleştirecek biri arama derdine düşüyorlar.

Size en büyük tavsiyem e-ticaret sitesi yaptırmak için profesyonelleri tercih edin ve tam paket içerikler satın alın. Parça parça hizmet alırsanız sitenizin çöp olması işten bile değil.
e ticaret sitesi sanal pos, e ticaret sitesi oluşturma, e ticaret sitesi hazır template, e ticaret sitesi vergi, e-ticaret sitesinde dikkat edilmesi gerekenler,

E-Ticaret sitesi yaptırmak ile ilgili yorumlar;

0 Yorumları yükle